
Családi vállalkozásban mûködik a sajókazai Mr. Méz méhészet több mint 20 éve. Termékeikkel kiérdemelték a Kiváló Tájtermék és a nemzeti parki védjegyeket.
Nagy Attila és felesége Aranka 1994-ben 2 méhcsaláddal kezdte a méhészkedést. Rokonságukban korábban nem méhészkedett senki, így a tevékenységhez szükséges „tudományt” tapasztalatból, saját kárukból tanulták meg. Eleinte csak pár családdal dolgoztak munka mellett. Mára azonban állományukat 250 családra fejlesztették, a férj fõállású õstermelõ lett. Attila végzi a méhek biológiájával kapcsolatos feladatok nagy részét, Arankának maradtak a háttérmunkák, beszerzések, értékesítések.
Vándorméhészet révén a méhcsaládok nagy részét legelõrõl legelõre szállítják. Repcére, akácra és napraforgóra nagy családszámmal, fekvõ és rakodó kaptárokkal indulnak útnak, míg a kisebb, különlegesebb legelõkre (hárs, selyemfû) 5-6 db rakodó kaptárral utaznak. Így tudják biztosítani kínálatuk széles választékát, mely évrõl-évre változik. Mint a mezõgazdaságban általában, a méhészetben is nagyban befolyásolja az idõjárás a méztermést. Fajtamézeik összetétele attól függ, hogy az idõjárás melyik kultúr-, gyógy- vagy esetleg gyomnövénynek kedvez, mely virágok nektártartalma a legbõségesebb, hiszen a méhecskéik ezt gyûjtik be, ebbõl állítják elõ a mézet.
Kínálatukban megtalálható többek között a lépes méz, propoliszos méz, akác-, napraforgó-, repce-, gyógy- és nyári virágméz.
Akácmézük elnyerte a Kiváló Tájtermék védjegyet, amit a kisüzemi módon elõállított prémium termékek kaphatnak meg.
Másik büszkeségük az úgynevezett Tájméz, amivel kiérdemelték a nemzeti parki védjegyet. A tájméz rendkívül ritka, nehéz fáradságos munkával összegyûjtött méz úgy a méhek mind a méhész oldaláról tekintve és nem keverendõ össze a vegyes virágmézzel. A Sajó völgyében június elejétõl július végéig nyíló vad, gyógy- és mezei virágok nektárjaiból készült méz. A felhagyott mezõgazdasági területek regenerálódásának eredményeképpen szinte érintetlen területrõl származó mindenféle permet és vegyszertõl mentes natúr méz. Megtalálható benne a zsálya, hárs, levendula, kígyószisz, somkóró, kender, kapor, bálványfa, búzavirág, bogáncs - azok az emberi szervezet számára hasznos összes jótékony tulajdonságaikkal együtt.
További információ: https://mrmez.hu/
Elérhetõség: Nagyné Tóth Aranka – méhész
3720 Sajókaza, Szent István út 38.
Telefon: 30/860-1046
Email: arikaza@gmail.com
Regisztráljon honlapunkon, ha a helyi termékek fejlesztésével kapcsolatos hírekrõl, rendezvényekrõl az elsõk között szeretne értesülni.